GLASS & CERAMICS / Ceramics / Bowl 12189062
*
nr 1218 9062
Ingrid Atterberg
(1920-2008), Sverige
ceramics, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sweden. Upsala-Ekeby. Diameter: 22. Height: 7 cm,
BOWL, keramik, Upsala-Ekeby. Diameter: 22. Höjd: 7 cm
Ingrid Atterberg, born 1920, Swedish ceramist.
Estimate:
600
Sold:
SEK 1500
Auction date:
Monday November 19 2018
at 18:26:33
- Bid history
Time
Bidder
Bid
11/11 21:24:46
1
300 kr
18/11 12:02:39
1
450 kr
19/11 17:03:46
2
700 kr
19/11 18:10:55
3
600 kr
19/11 18:10:55
2
700 kr (Robot)
19/11 18:13:33
3
800 kr
19/11 18:14:56
2
Vinnande bud
19/11 18:19:16
3
1.000 kr
19/11 18:19:16
2
1.100 kr (Robot)
19/11 18:19:47
3
1.200 kr
19/11 18:19:47
2
1.300 kr (Robot)
19/11 18:21:33
3
1.400 kr
19/11 18:21:33
2
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
Nov 19
Retro (50/60-tal)
På vår populära retroauktion med fokus på 50/60-talet samlar vi vackra och spännande designföremål av formgivare som Hertha Bengtson, Anna Castelli Ferrieri, Yngve Ekström, Hans-Agne Jakobsson, Lisa L ...
Read more about Retro (50/60-tal)
- Artist/Designer
- Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby".
År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ingrid atterberg keramik skål svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby
-
2034 ASHTRAY
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:49
-
2041 SMALL PLATES
+ burkar med lock, 4 + 2 parts, Stig Lindberg (19..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:38
-
8171 PUNCH BOWL
China, blue and white. Diameter: 40 cm, height: 17..//
Present: SEK 1600
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:27
-
8163 JAR
+ vase, China, dekor av prunus. Height: 14-15, 5 cm,
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:23
-
8167 JARS
with lid, 2 pcs, China. Height: 12-14 cm,
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:24
-
8235 BOXES
3 pcs, oriental. Diameter: 6-7 längd: 6, 5 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:09
*
Ingrid Atterberg
Ingrid Atterberg, born 1920, Swedish ceramist.
Läs om budbetjänten
Read more about Retro (50/60-tal)
nr 1218 9062
Ingrid Atterberg
(1920-2008), Sverige
ceramics, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sweden. Upsala-Ekeby. Diameter: 22. Height: 7 cm,
BOWL, keramik, Upsala-Ekeby. Diameter: 22. Höjd: 7 cm
Ingrid Atterberg, born 1920, Swedish ceramist.
Estimate: | 600 |
---|---|
Sold: | SEK 1500 |
Auction date: |
Monday November 19 2018 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
11/11 21:24:46 | 1 | 300 kr |
18/11 12:02:39 | 1 | 450 kr |
19/11 17:03:46 | 2 | 700 kr |
19/11 18:10:55 | 3 | 600 kr |
19/11 18:10:55 | 2 | 700 kr (Robot) |
19/11 18:13:33 | 3 | 800 kr |
19/11 18:14:56 | 2 | Vinnande bud |
19/11 18:19:16 | 3 | 1.000 kr |
19/11 18:19:16 | 2 | 1.100 kr (Robot) |
19/11 18:19:47 | 3 | 1.200 kr |
19/11 18:19:47 | 2 | 1.300 kr (Robot) |
19/11 18:21:33 | 3 | 1.400 kr |
19/11 18:21:33 | 2 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Thema-auction
Nov 19
Retro (50/60-tal)
På vår populära retroauktion med fokus på 50/60-talet samlar vi vackra och spännande designföremål av formgivare som Hertha Bengtson, Anna Castelli Ferrieri, Yngve Ekström, Hans-Agne Jakobsson, Lisa L ...Read more about Retro (50/60-tal)
- Artist/Designer
- Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ingrid atterberg keramik skål svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby
-
2034 ASHTRAY
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:49 -
2041 SMALL PLATES
+ burkar med lock, 4 + 2 parts, Stig Lindberg (19..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:38 -
8171 PUNCH BOWL
China, blue and white. Diameter: 40 cm, height: 17..//
Present: SEK 1600
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:27
-
8163 JAR
+ vase, China, dekor av prunus. Height: 14-15, 5 cm,
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:23 -
8167 JARS
with lid, 2 pcs, China. Height: 12-14 cm,
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:24 -
8235 BOXES
3 pcs, oriental. Diameter: 6-7 längd: 6, 5 cm,
Present: SEK 100
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:09